Калмикова, О. О.
    Вплив різних режимів введення мелатоніну на диференціацію та функціональний стан бурих адипоцитів in vivo [Текст] / О. О. Калмикова, М. Е. Дзержинський // Клітинна та органна трансплантологія. - 2018. - Том 6, N 1. - С. 74-79. - Бібліогр.: в кінці ст.


MeSH-головна:
ЖИРОВАЯ ТКАНЬ БУРАЯ -- ADIPOSE TISSUE, BROWN (действие лекарственных препаратов, ультраструктура)
МЕЛАТОНИН -- MELATONIN (анализ, терапевтическое применение)
МОДЕЛИ НА ЖИВОТНЫХ -- MODELS, ANIMAL
КРЫСЫ -- RATS
ХРОНОБИОЛОГИЧЕСКИЕ ФЕНОМЕНЫ -- CHRONOBIOLOGY PHENOMENA (действие лекарственных препаратов)
Анотація: Останнім часом численні дослідження вказують на те, що мелатонін, як гормон епіфізу, впливає на процеси диференціації багатьох типів клітин, зокрема і преадипоцитів на бурі, бежеві та білі адипоцити. Тому актуальним є вивчення можливостей використання мелатоніну як фактора диференціації преадипоцитів для контролю функціональної активності жирової тканини в боротьбі з різноманітними захворюваннями, в тому числі і з ожирінням.
Метою роботи було оцінити морфофункціональний стан бурої жирової тканини за умов дії різних режимів введення мелатоніну.
Матеріали та методи. Нелінійних щурів було розподілено на 3 експериментальні групи: контроль, введення мелатоніну за 1 год після ввімкнення світла ZT01 (Zeitgeber time), введення мелатоніну за 1 год до вимкнення світла ZT11. Мелатонін вводили щоденно перорально протягом 7 тижнів за стандартної тривалості світлового дня (12:12 год). У тварин визначали відносну масу бурої жирової тканини, на гістологічних препаратах підраховували площу поперечного перерізу клітини, ядра та ліпідних включень, ядерно-цитоплазматичне співвідношення (ЯЦС), кількість ліпідних включень на клітину та оптичну щільність тканини.
Результати. Застосування мелатоніну впливало на морфофункціональний стан бурих адипоцитів незалежно від часу введення: зростало ядерно-цитоплазматичне співвідношення за рахунок збільшення площі ядра при незмінній площі клітини; зростала кількість ліпідних крапель на один адипоцит, проте їх розміри зменшувались. Ефект від різного часу введення мелатоніну проявився у збільшенні маси бурої жирової тканини за умови вечірніх введень.
Висновки. Ефекти різних режимів введення мелатоніну на цитологічному рівні проявляються майже однаково на функціональному стані бурих адипоцитів, а на рівні організму при вечірніх введеннях спостерігається збільшення відносної маси бурої жирової тканини. Оскільки при цьому лінійні розміри бурих адипоцитів не змінюються, це може свідчити про активацію диференціації бурих адипоцитів з клітин-попередників.
Дод.точки доступу:
Дзержинський, М. Е.

Вільних прим. немає