Ткаченко, В. І.
    Сучасний погляд на фактори ризику злоякісних новоутворень щитоподібної залози: системний аналіз [Текст] / В. І. Ткаченко, Я. Ю. Рімар // Сімейна медицина. - 2018. - № 3. - С. 57-66. - Бібліогр. в кінці ст.


MeSH-головна:
ЩИТОВИДНОЙ ЖЕЛЕЗЫ НОВООБРАЗОВАНИЯ -- THYROID NEOPLASMS (генетика, диагностика, лекарственная терапия, метаболизм, микробиология, патофизиология, психология, радиотерапия)
ФАКТОРЫ РИСКА -- RISK FACTORS
АССОЦИАЦИЯ -- ASSOCIATION
ПЕРВАЯ МЕДИЦИНСКАЯ ПОМОЩЬ -- FIRST AID (использование, методы, психология, стандарты, статистика, тенденции)
СИСТЕМНЫЙ АНАЛИЗ -- SYSTEMS ANALYSIS
Анотація: Захворюваність на злоякісні новоутворення щитоподібної залози (ЗНЩЗ) має тенденцію до щорічного зростання. Результати проведених багатофакторних досліджень розвитку канцерогенезу ЩЗ свідчать про недостатню вивченість впливу та вагомості окремих факторів, що потребує систематизації з метою покращання онкоепідеміологічної ситуації в країні. Мета дослідження: аналітичний системний огляд даних літератури щодо відомих факторів ризику ЗНЩЗ за останні 10 років. Матеріали та методи. Проведено пошук і узагальнення літературних джерел за ключовим словами за період з 2007 до 2017 р. у пошукових системах Google Scholar, PubMed та eLIBRARY.ru. Були проаналізовані значення відношення шансів (OR), відносного ризику (RR), відношення/коефіцієнту ризиків (HR), стандартизованного співвідношення захворюваності (SIR) і надлишку відносного ризику (ERR) з відповідними довірчими інтервалами (95% СІ), а також значення достовірності (р). Результати. Найбільш вагомими факторами ризику ЗНЩЗ виступають: вплив іонізованого випромінювання (збільшує захворюваність в 1,3–5 разів); фонова патологія ЩЗ (асоціюється із ЗНЩЗ у 30–94% випадків, частіше зоб, аденома та АІТ – у 29,7%, OR=2,12; RR=1,4); спадковість (наявність ЗНЩЗ у родичів І ступеня збільшує шанс виникнення у понад 4 рази), системні аутоімунні захворювання (СЧВ підвищує ризик виникнення ЗНЩЗ в 1,8 разу), цукровий діабет (збільшує ризик розвитку ЗНЩЗ на 18–20%), менструальні та репродуктивні фактори (збільшують ризик в 1,2–2,4 разу), антропометричні фактори (високий зріст – збільшує ризик в 1,2–1,6 разу, ІМТ ≥30 кг/м2 – в 1,35–1,7 разу, а обсяг талії 90 см у жінок – в 1,3 разу); доброякісні захворювання грудної залози (ризик розвитку ЗНЩЗ на 38–56% вищий), рак грудної залози (збільшує ризик виникнення ЗНЩЗ в 1,4–2,3 разу), дефіцит вітаміну D (в 2–6 разів), персистенція вірусів, недостатнє надходження йоду, особливості способу життя – вживання певних продуктів та фізична активність, антропогенні та професійні фактори. Заключення. Лікар первинної медичної допомоги повинен враховувати сучасні дані щодо факторів ризику розвитку злоякісних новоутворень щитоподібної залози під час огляду пацієнтів, особливо серед груп підвищеного ризику
Дод.точки доступу:
Рімар, Я. Ю.

Вільних прим. немає