Диннік, В. О.
    Особливості статевого розвитку сучасних дівчаток: світові та українські тенденції [Текст] / В. О. Диннік // Український журнал дитячої ендокринології. - 2020. - N 1. - С. 26-31. - Бібліогр. наприкінці ст.


MeSH-головна:
ПОЛОВОЕ РАЗВИТИЕ -- SEXUAL DEVELOPMENT
ЖЕНЩИНЫ -- WOMEN
ПОДРОСТКИ -- ADOLESCENT
Анотація: Мета роботи — визначити терміни появи вторинних статевих ознак та їх прогресування, вивчити становлення менструальної функції у дівчат‑підлітків, які проживають у міській та сільській місцевості, та порівняти з даними світової літератури. Матеріали та методи. В дослідженні, проведеному в рамках державної програми «Репродуктивне здоров’я», до 2015 р. оглянуто дівчаток віком 7 — 17 років, з них 1573 проживають у містах, а 936 — у сільській місцевості Північно‑Східного регіону України. Оцінку статевого дозрівання проводили відповідно до етапів Таннера. Вік менархе визначали з використанням методів опитування «статус‑кво (status quo)» і «пригадування або ретроспективно (the recall or retrospective)». Результати. Оцінка початку статевого розвитку і дебюту менархе дала змогу виявити особливості перебігу пубертату в міських і сільських дівчат. У міських підлітків статеве дозрівання відбувалося в інтенсивнішому темпі. Встановлено, що у частини дівчаток статевий розвиток розпочинається до 8‑річного віку (визнаного фізіологічного початку статевого дозрівання). Така тенденція спостерігається у світі. Це дівчатка групи ризику, які потребують диспансерного спостереження і додаткового обстеження для заперечення істинного передчасного статевого розвитку. У кожної 9 — 10‑ї дівчинки статевий розвиток почався шляхом пубархе, що може бути предиктором серйозної нейроендокринної патології в майбутньому. У 8 — 12 % підлітків реєструють раннє менархе, що є чинником ризику кардіоваскулярних ускладнень, метаболічних порушень, формування синдрому полікістозних яєчників та онкологічних захворювань у дорослому житті
Зниження репродуктивного потенціалу у сучасних дівчат пов’язано зі збільшенням кількості підлітків з порушенням послідовності появи вторинних статевих ознак (шлях пубархе), термінів і темпів статевого дозрівання (випереджання, відставання), відхиленнями в строках настання першої менструації (раннє та пізнє менархе)
Вільних прим. немає