Методичні підходи до створення індексів для комплексної оцінки стану здоров’я населення та забезпеченості його медичною допомогою / В. В. Чорна [та ін.] // Довкілля та здоров’я. - 2021. - N 1. - С. 20-28


MeSH-головна:
ЗДОРОВЬЯ СОСТОЯНИЯ ПОКАЗАТЕЛИ -- HEALTH STATUS INDICATORS
МЕДИЦИНСКОЙ ПОМОЩИ ОКАЗАНИЕ -- DELIVERY OF HEALTH CARE (использование, организация и управление, стандарты, тенденции)
Анотація: Розроблений у попередній період індекс здоров’я не відповідає вимогам ВООЗ і донині не знайшов застосування у практиці охорони здоров’я. Нами створено індекс людського здоров’я (ІЛЗ) за аналогією з методикою розрахунку індексу людського развитку (ІЛР). Розподіл областей України за величиною ІЛЗ показав, що групу з добрим здоров’ям склали 4 області. До групи з задовільним здоров’ям увійшли 15 областей, до групи з незадовільним здоров’ям – 3 області. Всі групи населення областей з різним рівнем здоров’я мають приблизно однаковий рівень забезпечення медичною допомогою. Результати аналізу з використанням необхідних методів математичної статистики дозволяють стверджувати: запропоновані інтегральні індекси людського здоров’я та медичного забезпечення населення адекватно відбивають реальну ситуацію, прості у застосуванні, і їх можна рекомендувати для використання у практиці медичної статистики на рівні МОЗ і ВООЗ. За їхньою допомогою можна порівнювати рівень здоров’я населення та його забезпечення медичною допомогою у розрізі окремих регіонів або країн.
Разработанный ранее индекс здоровья не отвечал требованиям ВООЗ и до сих пор не нашел своего применения в практике здравоохранения. Индекс человеческого здоровья (ИЧЗ) создан нами по аналогии с методикой определения индекса человеческого развития (ИЧР). После распределения областей Украины по величине ИЧР определили, что группу с хорошим здоровьем составили 4 области , группу с удовлетворительным здоровьем – 15 областей, а в группе с неудовлетворительным здоровьем оказались 3 области. Все группы населения областей с разным уровнем здоровья имеют приблизительно одинаковый уровень обеспечения медицинской помощью. Результаты анализа с использованием необходимых методов математической статистики дают основания утверждать: предложенные интегральные индексы человеческого здоровья и медицинского обеспечения населения адекватно отображают реальность, простоту в применении, и их можно рекомендовать для использования в практике медицинской статистики на уровне МОЗ и ВООЗ. С их помощью можно сравнивать уровень здоровья населения и его обеспечения медицинской помощью в разрезе отдельных регионов или стран.
Дод.точки доступу:
Чорна, В. В.
Доценко, В. М.
Махнюк, В. М.
Могильний, С. М.
Очеретяна, Г. В.

Вільних прим. немає