Неміш, І. Л.
    Метаболічно-асоційована жирова хвороба печінки: чому слід враховувати рівень амонію навіть на початкових етапах [Текст] = Metabolically associated fatty liver disease: why ammonium levels should be considered even in the early stages / І. Л. Неміш // Український медичний часопис. - 2024. - № 2. - С. 11-13. - Бібліогр.: в кінці ст.


Рубрики: Гепа-мерц--тер прим

MeSH-головна:
НЕАЛКОГОЛЬНАЯ ЖИРОВАЯ БОЛЕЗНЬ ПЕЧЕНИ -- NON-ALCOHOLIC FATTY LIVER DISEASE (диагностика, метаболизм, патофизиология, терапия, этиология)
АММОНИЯ СОЕДИНЕНИЯ -- AMMONIUM COMPOUNDS (анализ, вредные воздействия, диагностическое применение)
ОРНИТИН -- ORNITHINE (анализ, терапевтическое применение, фармакология)
ПРОТЕИН-D-АСПАРТАТ-L-ИЗОАСПАРТАТМЕТИЛТРАНСФЕРАЗА -- PROTEIN D-ASPARTATE-L-ISOASPARTATE METHYLTRANSFERASE (анализ, терапевтическое применение, фармакология)
ДИАГНОСТИКА ДИФФЕРЕНЦИАЛЬНАЯ -- DIAGNOSIS, DIFFERENTIAL
Анотація: Метаболічно-асоційована жирова хвороба печінки (МАЖХП) — найпоширеніше хронічне захворювання печінки, яке уражує близько 1/4 дорослого населення світу. У патогенезі її розвитку особливу увагу варто приділити гіперамоніємії, яка виникає внаслідок порушення синтезу сечовини в печінці та роботи системи глутамін/глутамат. При МАЖХП накопичення амонію в тканині органа та крові призводить до розвитку запалення, активації зірчастих клітин, стимуляції фіброгенезу та «німого» прогресування захворювання до неалкогольного стеатогепатиту з можливою подальшою трансформацією хвороби в цироз печінки та гепатоцелюлярну карциному. Крім того, гіперамоніємія може впливати на м’язову функцію через токсичний ефект амонію на нервову систему, що може спричинити розвиток саркопенії. Тому моніторинг рівня амонію в крові на початкових етапах МАЖХП дозволяє вчасно виявити порушення функції печінки, що відкриває можливість для вжиття ранніх лікувальних заходів, спрямованих на зниження навантаження на печінку та запобігання розвитку неврологічних ускладнень. Сьогодні жоден препарат не є ліцензованим і схваленим для лікування МАЖХП, проте тривають дослідження в цьому напрямку. Існують дані, що зниження рівня амонію при МАЖХП може зменшити прогресування захворювання. Одним із таких лікарських засобів є L-орнітин L-аспартат, представлений на фармацевтичному ринку України оригінальним препаратом Гепа-Мерц. Цей препарат характеризується подвійним механізмом дії, має гепатопротекторні властивості та здатність знижувати рівень амонію у крові, що може сприяти ранньому його впливу на фактори запуску процесу фіброгенезу та «німого» прогресування МАЖХП, що дозволить покращити прогноз для цієї групи пацієнтів у майбутньому
Вільних прим. немає