Форма документа : Стаття із журналу
Шифр видання :
Автор(и) : Шепілов Д. Р., Коваленко І. М., Осадченко І. О., Марунгруанг Н., Чопек А., Холеніус Ф., Приходько О., Скибо Г. Г.
Назва : Вплив ягід брусниці на стан вуглеводного метаболізму, структуру гіпокампа та когнітивну функцію у мишей, нокаутних за геном аполіпопротеїну Е
Місце публікування : Український неврологічний журнал. - К., 2020. - N 3. - С. 64-71 (Шифр УУ43/2020/3)
MeSH-головна: ГИППОКАМП -- HIPPOCAMPUS
ДИЕТА С ОГРАНИЧЕНИЕМ ЖИРОВ -- DIET, FAT-RESTRICTED
ДИЕТА С ВЫСОКИМ СОДЕРЖАНИЕМ ЖИРОВ -- DIET, HIGH-FAT
БРУСНИКА -- VACCINIUM VITIS-IDAEA
АПОЛИПОПРОТЕИНЫ E -- APOLIPOPROTEINS E
УГЛЕВОДНЫЙ ОБМЕН -- CARBOHYDRATE METABOLISM
МОДЕЛИ НА ЖИВОТНЫХ -- MODELS, ANIMAL
МЫШИ ТРАНСГЕННЫЕ -- MICE, TRANSGENIC
Анотація: Мета – оцінити кількісні зміни показників вуглеводного метаболізму, пов’язаних із нервовою функцією (рівня глюкози і активності a амілази в крові), охарактеризувати структуру зони СА1 гіпокампа та когнітивну здатність у мишей, нокаутних за геном аполіпопротеїну Е (АроЕ / ), при додаванні цілих ягід брусниці та нерозчинної фракції ягід до високожирового (ВЖ) раціону. Матеріали і методи. Дослідження проведено на 8 тижневих самцях мишей АроЕ / , яких розділили на чотири групи по 10 тварин залежно від складу дієти: НЖ контроль – низькожировий (НЖ) раціон (12 % ккал жиру); ВЖ контроль – високожирова (ВЖ) дієта (38 % ккал жиру); ЦЯ – тварини, яких годували ВЖ дієтою із додаванням цілих ягід брусниці; НФЯ – тварини, котрі отримували нерозчинну фракцію ягід брусниці у складі ВЖ раціону. Період експериментального годування становив 8 тиж. Протягом останнього тижня дослідження проводили тест у Т лабіринті на просторову робочу пам’ять, а також пероральний глюкозотолерантний тест. По завершенні експерименту визначали активність ?-амілази в сироватці крові та вивчали гістологічну структуру гіпокампа. Висновки. Установлено, що цілі ягоди брусниці та їх нерозчинна фракція поліпшують вуглеводний метаболізм у мишей АроЕ / , що може позитивно впливати на структурно функціональний стан мозкової тканини шляхом зміни інсулінової сигналізації. Ягоди брусниці в складі досліджуваних дієт здатні посилити функціональну активність у пірамідних клітинах зони СА1 гіпокампа. Поведінковий тест не виявив значущих когнітивних порушень, що, ймовірно, пов’язано з молодим віком тварин.
Дод.точки доступу:
Шепілов, Д. Р.
Коваленко, І. М.
Осадченко, І. О.
Марунгруанг, Н.
Чопек, А.
Холеніус, Ф.
Приходько, О.
Скибо, Г. Г.