Форма документа : Стаття із журналу
Шифр видання :
Автор(и) : Rangaswami J., Bhalla V., Boer I. H., Staruschenko A., Sharp J. A., Singh R. R., Lo K. V., Tuttle K., Vaduganathan M., Ventura H., McCullough P. A.
Назва : Кардіоренальна протекція за допомогою нових протидіабетичних засобів у хворих на діабет та хронічну хворобу нирок : наукова заява Американської асоціації серця (AHA)
Місце публікування : Діабет. Ожиріння. Метаболічний синдром. - 2021. - N 5. - С. 24-49 (Шифр ДУ25/2021/5)
Примітки : Бібліогр. наприкінці ст.
MeSH-головна: ДИАБЕТ САХАРНЫЙ, ТИП 2 -- DIABETES MELLITUS, TYPE 2
СЕРДЕЧНАЯ НЕДОСТАТОЧНОСТЬ -- HEART FAILURE
РЕНАЛЬНАЯ НЕДОСТАТОЧНОСТЬ ХРОНИЧЕСКАЯ -- RENAL INSUFFICIENCY, CHRONIC
ГИПОГЛИКЕМИЧЕСКИЕ СРЕДСТВА -- HYPOGLYCEMIC AGENTS
Анотація: Хронічна хвороба нирок (ХХН) у хворих на цукровий діабет (ЦД) 2-го типу — одна з головних проблем громадської охорони здоров’я, яка призводить до значних серцево-судинних та ниркових негативних наслідків по всьому світу. Незважаючи на широке використання в останні кілька десятирічь рекомендованих стандартних підходів до лікування ХХН у хворих на ЦД 2-го типу, частота прогресування ниркової патології до термінальної стадії залишається високою, і не спостерігається позитивного впливу на супутню серцево-судинну патологію. Впровадження нових класів антигіперглікемічних засобів, включаючи інгібітори натрій-залежного котранспортеру глюкози 2-го типу (іНЗКТГ-2) [sodium glucose cotransporter 2 inhibitors] і агоністів рецепторів глюкагоноподібного пептиду-1 (арГПП-1) [glucagon-like peptide-1 receptor agonists], змінило профіль терапевтичних опцій для пацієнтів з ХХН у хворих на ЦД 2-го типу, демонструючи значне зниження частоти небажаних серцево-судинних результатів і прогресування до термінальної стадії ниркової недостатності. Незалежно від антигіперглікемічного ефекту, існує кілька можливих механізмів дії, за допомогою яких реалізуються позитивні ефекти в обох групах препаратів. В цій науковій заяві підсумовуються актуальні публікації по кардіоренальним протективним властивостями іНЗКТГ-2 і арГПП-1у пацієнтів з ХХН у хворих на ЦД 2-го типу. Проводиться огляд можливих механізмів дії позитивних ефектів препаратів, і резюмуються дані публікацій про небажані реакції у пацієнтів з ХХН у хворих на ЦД 2-го типу з ризиком або вже встановленою серцево-судинною патологією. І, нарешті, пропонуються практичні рекомендації по комплексної моделі співпраці кардіологів, нефрологів, ендокринологів і лікарів первинної ланки для того, щоб сприяти належній і своєчасній інтеграції цих терапевтичних спеціальностей в процес ведення пацієнтів з ХХН у хворих на ЦД 2-го типу
Дод.точки доступу:
Rangaswami, J.
Bhalla, V.
Boer, I. H.
Staruschenko, A.
Sharp, J. A.
Singh, R. R.
Lo, K. V.
Tuttle, K.
Vaduganathan, M.
Ventura, H.
McCullough, P. A.