Стирта, З. В.
    Санітарно-епідеміологічне обгрунтування умов розміщення сучасних підприємств з виготовлення асфальтобетону малої потужності з урахуванням змін у технології / З. В. Стирта, В. М. Махнюк // Довкілля та здоров’я. - 2020. - N 4. - С. 46-52


MeSH-главная:
ПРОМЫШЛЕННЫЕ МАТЕРИАЛЫ -- MANUFACTURED MATERIALS
ВОЗДУХА ЗАГРЯЗНИТЕЛИ ПРОМЫШЛЕННЫЕ -- AIR POLLUTANTS, OCCUPATIONAL
САНИТАРНО-ЭПИДЕМИОЛОГИЧЕСКИЕ СЛУЖБЫ -- SANITARY-EPIDEMIOLOGIC SERVICE (законодательство и юриспруденция)
Аннотация: Метою роботи було санітарно-епідеміологічне та еколого-гігієнічне обґрунтування умов розміщення асфальтобетонних заводів (АБЗ) малої потужності, розробка гігієнічних критеріїв до їх розташування з урахуванням новітнього вітчизняного санітарного, екологічного та містобудівного законодавств та вимог директив Європейського Союзу. Проаналізовано санітарне законодавство України 1971 та 1996 років у частині унормування санітарно-захисної зони (СЗЗ) для АБЗ та порівняння з аналогічними нормативами європейських країн. За результатами наукової санітарно-епідеміологічної експертизи проектних матеріалів щодо обґрунтування СЗЗ для вітчизняних АБЗ малої потужності (80% з яких введено в експлуатацію до 1996 року) встановлено наступне. Усі досліджені підприємства працюють на готовому бітумі з впровадженням природоохоронних заходів шляхом використання високоефективних пилогазоочисних систем, що значною мірою скоротило валові викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та зменшило вплив на довкілля та прилеглу сельбищну територію, що відповідає вимогам Директиви 2010/75/ЄС Європейського Парламенту та Ради з промислових викидів (інтегроване запобігання та контроль забруднення) від 24 листопада 2010 року. Впровадження природоохоронних заходів з використанням високоефективних пилогазоочисних систем на існуючих АБЗ малої потужності забезпечило відсутність перевищень ГДК специфічних забруднюючих речовин на відстанях, які були меншими за нормативну СЗЗ в 1,5-3,0 рази, що дало підстави для обґрунтування використання нового підходу до встановлення СЗЗ – за розрахунковим методом під час будівництва нових чи реконструкції існуючих АБЗ малої потужності.
Целью работы было санитарно-эпидемиологическое и эколого-гигиеническое обоснование условий размещения АБЗ малой мощности, разработка гигиенических критериев к их размещению с учетом новейшего отечественного санитарного, экологического и градостроительного законодательства и требований директив Европейского Союза. Проанализировано санитарное законодательство Украины 1971 и 1996 годов в части нормирования СЗЗ для АБЗ по сравнению с аналогичными нормативами европейских стран. По результатам научной санитарно-эпидемиологической экспертизы проектных материалов по обоснованию СЗЗ для отечественных АБЗ малой мощности (80% из которых введено в эксплуатацию до 1996 года) установлено следующее. Все исследуемые предприятия работают на готовом битуме с внедрением природоохранных мероприятий путем использования высокоэффективных пылегазоочистительных систем, что в значительной степени сократило валовые выбросы загрязняющих веществ в атмосферный воздух и уменьшило влияние на окружающую среду и прилегающую селитебную территорию, что отвечает требованиям Директивы 2010/75/ЕС Европейского Парламента и Совета по промышленным выбросам (интегрированное предотвращение и контроль загрязнения) от 24 ноября 2010 года. Внедрение природоохранных мероприятий с использованием высокоэффективных пылегазоочистительных систем на существующих АБЗ малой мощности обеспечило отсутствие превышений ПДК специфических загрязняющих веществ на расстояниях, которые были меньше нормативной СЗЗ в 1,5-3,0 раза, что дало основание для обоснования использования нового подхода при установлении СЗЗ – по расчетному методу при строительстве новых или реконструкции существующих АБЗ малой мощности.
Доп.точки доступа:
Махнюк, В. М.

Свободных экз. нет