Палагіна, І. А.
    Оцінка токсичності та механізму дії на організм лікарського засобу - похідного камфорної кислоти / І. А. Палагіна, М. Я. Кудря // Довкілля та здоров’я. - 2022. - N 1. - С. 20-31


Рубрики: Диакамф

MeSH-главная:
КАМФОРА -- CAMPHOR (токсичность)
ГИПОГЛИКЕМИЧЕСКИЕ СРЕДСТВА -- HYPOGLYCEMIC AGENTS
Аннотация: Визначені можливі токсичні ефекти та механізм їх формування за різних умов експозиції оригінального антидіабетичного засобу на основі похідного камфорної кислоти - Діакамфу (ДКМФ). Дослідження показали, що ДКМФ є практично нетоксичним за критерієм гострої токсичності, не кумулює, не має місцево-подразнювальної, мутагенної та алергізувальної дії, але здатний до шкірної резорбції. Несприятливий вплив ДКМФ на організм за умов перорального та інгаляційного наджодження реалізується шляхом порушення прооксидантно-антиоксидантного балансу і клітинних компонентів імунологічної резистентності. Визначено високу чутливість легенів до інгаляційного впливу ДКМФ, зважаючи на посилення вільнорадикального окиснення у тканині органу на тлі послаблення антиоксидантної системи та зниження функціонального резерву нейтрофілів, що виявляється у період післядії. З урахуванням механізму токсичної дії обґрунтовано гранично допустиму концентрацію ДКМФ у повітрі робочої зони на рівні 0,4 мг/м3, ІІ клас небезпеки.
Определены возможные токсичные эффекты и механизм их формирования при различных условиях экспозиции оригинального антидиабетического средства, полученного на основе камфорной кислоты - Диакамфа (ДКМФ). Исследования показали, что ДКМФ является практически нетоксичным по критерию острой токсичности, не кумулирует, не оказывает местно-раздражающего, мутагенного и аллергизирующего действия, но способен к кожной резорбции. Неблагоприятное влияние ДКМФ на организм при пероральном и ингаляционном поступлении реализуется путем нарушения прооксидантно-антиоксидантного баланса и клеточных компонентов иммунологической резистентности. Определена высокая чувствительность легких к ингаляционному воздействию ДКМФ, учитывая усиление свободнорадикального окисления в ткани органа на фоне ослабления антиоксидантной системы и снижение функционального резерва нейтрофилов, проявляющееся в период последействия. С учетом механизма токсического действия обоснована предельно допустимая концентрация ДКМФ в воздухе рабочей зоны на уровне 0,4 мг/м3, II класс опасности.
Доп.точки доступа:
Кудря, М. Я.

Свободных экз. нет