Вид документа : Статья из журнала
Шифр издания :
Автор(ы) : Popko S. S., Yevtushenko V. M.
Заглавие : Morphological features of histogenic differon cells in connective tissue of guinea pigs’ lungs after sensitization with ovalbumin
Место публикации : Актуал. питання фармац. і мед. науки та практики. - Запоріжжя, 2021. - Том 14, N 2. - С. 220-225 (Шифр АУ40/2021/14/2)
MeSH-главная: ЛЕГКИЕ -- LUNG
ОВАЛЬБУМИН -- OVALBUMIN
СОЕДИНИТЕЛЬНАЯ ТКАНЬ -- CONNECTIVE TISSUE
ФИБРОБЛАСТЫ -- FIBROBLASTS
Аннотация: Актуальною проблемою сучасної морфології є питання щодо встановлення низки закономірностей морфологічних змін і реактивності компонентів сполучної тканини легень при експериментальній сенсибілізації алергенами. Мета роботи – з’ясувати морфологічні особливості клітин гістогенного диферону сполучної тканини легень морської свинки після сенсибілізації овальбуміном. Матеріали та методи. Використовуючи мофометричний і гістологічний методи, дослідили сполучну тканину легень 48 самців морської свинки з експериментальним алергічним запаленням, змодельованим сенсибілізацією та аероалергізацією овальбуміном. Визначали середню кількість фіброцитів, фібробластів на умовну одиницю площі 5000 мкм2 та їхнє співвідношення – фібробластно-фіброцитарний коефіцієнт. Результати. Встановили закономірність динаміки морфологічних змін клітинних елементів сполучної тканини легень. Експериментальна сенсибілізація та інгаляційна алергізація овальбуміном призводять до статистично значущого збільшення середньої кількості фібробластів і фіброцитів протягом усіх термінів спостереження в усіх експериментальних групах. Динаміка клітин має різноспрямований характер, що підтверджено показниками фібробластно-фіброцитарного коефіцієнта, які свідчать про диспропорційність у співвідношенні фібробласти/фіброцити, показують тенденцію до розвитку фіброзу та склеротичних процесів у сполучній тканині легень морських свинок під час експериментальної сенсибілізації овальбуміном. Висновки. Від 23 до 44 доби після початку експериментальної сенсибілізації овальбуміном у легенях морських свинок порівняно з контролем спостерігали поступове збільшення середньої кількості фіброцитів, але зменшення середньої кількості фібробластів. Різноспрямований характер у динаміці кількості клітин сполучної тканини показує зменшення показника фібробластно-фіброцитарного коефіцієнта від 1,37 ± 0,03 в ранньому періоді до 0,82 ± 0,03 в пізньому періоді розвитку алергічного запалення, що свідчить про тенденцію до розвитку фіброзу в сполучній тканині легень морської свинки.
Доп.точки доступа:
Yevtushenko, V. M.