Вид документа : Статья из журнала
Шифр издания :
Автор(ы) : Задорожна Т. Д., Антипкін Ю. Г., Уманець Т. Р., Буратинська А. А., Арчакова Т. М., Кюрджієва М. І., Килихевич С. М.
Заглавие : Патоморфологічні та імуногістохімічні особливості слизової оболонки стравоходу в дітей із бронхіальною астмою, що поєднана з рефлюкс-езофагітом
Место публикации : Патологія. - Запоріжжя, 2021. - Том 18, N 2. - С. 159-166 (Шифр ПУ40/2021/18/2)
MeSH-главная: АСТМА БРОНХИАЛЬНАЯ -- ASTHMA
ЭЗОФАГИТ ПЕПТИЧЕСКИЙ -- ESOPHAGITIS, PEPTIC
ИММУНОГИСТОХИМИЯ -- IMMUNOHISTOCHEMISTRY
СЛИЗИСТАЯ ОБОЛОЧКА -- MUCOUS MEMBRANE
ДЕТЕЙ ОХРАНЫ ЗДОРОВЬЯ СЛУЖБЫ -- CHILD HEALTH SERVICES
Аннотация: Найбільш поширена коморбідна патологія в дітей із бронхіальною астмою (БА) – гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (ГЕРХ), що асоційована з рефлюкс-езофагітом (РЕ), котра становить від 32?% до 80?%. Гістологічні зміни слизової оболонки стравоходу при РЕ описані в дорослих і дітей, однак є тільки поодинокі дослідження, де наведені морфологічні особливості слизової оболонки стравоходу при поєднаній патології з урахуванням тяжкості перебігу БА. Мета роботи – вивчити гістологічні та імуногістохімічні особливості слизової оболонки стравоходу в дітей із бронхіальною астмою, що поєднана з рефлюкс-езофагітом. Матеріали та методи. У 43 дітей віком 6?17 років із РЕ та БА тяжкого перебігу (1 група), з БА легкого/середньо-тяжкого перебігу (2 група) та без БА (3 група) дослідили біоптати слизової оболонки з дистальних і проксимальних відділів стравоходу гістологічними й імуногістохімічними методами. Імуногістохімічне дослідження виконали в серійних парафінових зрізах відповідно до стандартних протоколів, застосовуючи моноклональні антитіла до Ki-67, MMP-9, VEGF, BCL-2, IgE, СD68. Результати. У дітей із БА, що поєднана з РЕ, структурні зміни слизової оболонки стравоходу відрізнялися залежно від тяжкості БА. Тяжку гіперплазію базального епітелію реєстрували в 92,31?% дітей 1 групи, а її частота вірогідно відрізнялася від такої в дітей 2 і 3 груп спостереження. Характерна ознака дітей із БА та рефлюкс-езофагітом?– дисхроноз, що характеризувався вогнищами гіпо- та гіпертрофії клітин базального шару (у 92,31?% дітей 1 групи та 37,50?% дітей 2 групи). Тяжке подовження «сосочків» виявили тільки у 38,46?% дітей 1 групи. Імуногістохімічні особливості слизової стравоходу дітей із БА та рефлюкс-езофагітом?– експресія антигена Ki-67, IgE та слабка макрофагальна реакція (СD68), ступінь виразності яких відрізнявся від дітей із рефлюкс-езофагітом без БА. Висновки. Морфологічні зміни у слизовій стравоходу дітей із рефлюкс-езофагітом і БА відрізняються від таких у дітей із рефлюкс-езофагітом без БА наявністю тяжких пошкоджень епітелію, дисхронозом змін, тяжким подовженням «сосочків», вираженою клітинною проліферацією (Кі-67), локальною експресією IgE.
Доп.точки доступа:
Задорожна, Т. Д.
Антипкін, Ю. Г.
Уманець, Т. Р.
Буратинська, А. А.
Арчакова, Т. М.
Кюрджієва, М. І.
Килихевич, С. М.