Головна Спрощенний режим Відео-інструкція Опис
Авторизація
Прізвище
Пароль
 

Бази даних


Періодичні видання- результати пошуку

Вид пошуку

Зона пошуку
Формат представлення знайдених документів:
повнийінформаційнийкороткий
Відсортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком виданнятипом документа
Пошуковий запит: <.>II=ДУ9/2022/2<.>
Загальна кількість знайдених документів : 12
Показані документи з 1 по 12
1.


   
    Оцінка потенційної токсичності мийно-дезінфекційних засобів на культурі клітин in vitro / Н. М. Дмитруха [та ін.] // Довкілля та здоров’я. - 2022. - N 2. - С. 4-9


MeSH-головна:
ДЕТЕРГЕНТЫ -- DETERGENTS (токсичность)
ДЕЗИНФИЦИРУЮЩИЕ СРЕДСТВА -- DISINFECTANTS (токсичность)
КЛЕТОК КУЛЬТУРЫ МЕТОДЫ ИССЛЕДОВАНИЯ -- CELL CULTURE TECHNIQUES
Анотація: Оцінена потенційна небезпечність мийно-дезінфекційних засобів для людини за визначенням їхньої цитотоксичної дії у дослідах на культурі клітин in vitro. Виконано дослідження з оцінки цитотоксичної дії МДЗ: «Біоблиск», «Блиск Плюс» та «Блиск» (виробник ПП «ГІГІЄНІКС», Польща) на культурі клітин недрібноклітинного раку легень людини (лінія А-549) за допомогою цитохімічних методів: МТТ-тест з метилтетразолієм блакитним та СРБ-тест з барвником сульфородаміном Б. Отримані дані свідчать, що цитотоксична дія МДЗ на клітини А-549 проявлялася впливом на функцію мітохондрій, процес синтезу білка та проліферацію. Виразність цитотоксичної дії досліджуваних засобів залежала від їхнього хімічного складу, концентрації в інкубаційному середовищі. Розраховані значення LC50 для МДЗ вказують на їхню можливу небезпеку для органів дихання, тому при застосуванні потребують відповідних засобів захисту.
Оценена потенциальная опасность моющих средств для человека по определению их цитотоксического действия в опытах на культуре клеток in vitro. Выполнены исследования по оценке цитотоксического действия МДЗ: «Биоблеск», «Блеск Плюс» и «Блеск» (производитель ЧП «ГИГИЕНИКС», Польша) на культуре клеток немелкоклеточного рака легких человека (линия А-549) с помощью цитохимических методов: МТТ с метилтетразолием голубым и СРБ-тест с красителем сульфородамином Б. Полученные данные свидетельствуют, что цитотоксическое действие МДЗ на клетки А-549 оказывало влияние на функцию митохондрий, процесс синтеза белка и пролиферацию. Выраженность цитотоксического действия изучаемых средств зависела от их химического состава, концентрации в инкубационной среде. Рассчитанные значения LC50 для МДС указывают на их возможную опасность для органов дыхания, поэтому при применении требуются соответствующие средства защиты.
Дод.точки доступу:
Дмитруха, Н. М.
Короленко, Т. К.
Лагутіна, О. С.
Легкоступ, Л. А.

Вільних прим. немає

Знайти схожі

2.


    Bandazhevskyi, Yu. I.
    Genetic control of homocysteine metabolism in children living near the Chornobyl exclusion zone / Yu. I. Bandazhevskyi, N. F. Dubova // Довкілля та здоров’я. - 2022. - N 2. - P10-15


MeSH-головна:
ГОМОЦИСТЕИН -- HOMOCYSTEINE (генетика, метаболизм)
ДЕТИ -- CHILD
ЧЕРНОБЫЛЬ -- CHERNOBYL
Анотація: Визначено рівні гомоцистеїну у 217 дітей віком 12-17 років з Іванківського району Київської області, а також генетичні поліморфізми фолатного циклу. Перевищення гомоцистеїну у крові понад 10 мкмоль/л (стан гіпергомоцистеїнемії) виявлено у 65,44% обстежених (142 з 217), серед хлопчиків – 69,79% (67 з 96), серед дівчаток – 61,98% (75 з 121). Найбільшу питому вагу випадків гіпергомоцистеїнемії зареєстровано у підгрупі дітей з базовим поліморфізмом MTHFR:677TТ – 94,44%. У більшості випадків гіпергомоцистеїнемія у дітей була пов’язана з зовнішньосередовищним фактором, що включає радіоактивні елементи та продукти їхнього розпаду. Система профілактики гіпергомоцистеїнемії та її наслідків у дітей, які проживають у районах, що постраждали від аварії на Чорнобильській атомній електростанції, має передбачати регулярний контроль над вмістом радіонуклідів в організмі дітей та продуктах харчування місцевого виробництва, вмістом гомоцистеїну у крові та оцінку стану генів фолатного циклу.
Определены уровни гомоцистеина у 217 детей в возрасте 12-17 лет из Иванковского района Киевской области, а также генетические полиморфизмы фолатного цикла. Превышение гомоцистеина в крови свыше 10 мкмоль/л (состояние гипергомоцистеинемии) выявлено у 65,44% обследованных (142 из 217), среди мальчиков – 69,79% (67 из 96), среди девочек – 61,98% (75 из 121). Наибольший удельный вес случаев гипергомоцистеинемии зарегистрирован в подгруппе детей с базовым полиморфизмом MTHFR:677TТ - 94,44% случаев. В основном гипергомоцистеинемия у детей была связана с внешнесредовым фактором, включающим радиоактивные элементы и продукты их распада. Система профилактики гипергомоцистеинемии и ее последствий у детей, проживающих в районах, пострадавших от аварии на Чернобыльской атомной электростанции, должна включать регулярный контроль над содержанием радионуклидов в организме детей и продуктах питания местного производства, содержанием гомоцистеина в крови и оценку состояния генов фолатного цикла.
Homocysteine levels were determined in 217 children aged 12-17 from Ivankivskyi district of Kyiv region, as well as genetic polymorphisms of the folate cycle. An excess of homocysteine in the blood over 10 µmol/l (a state of hyperhomocysteinemia) was detected in 65.44% of those examined (142 out of 217), among boys – 69.79% (67 out of 96), among girls – 61.98% (75 out of 121). The largest proportion of hyperhomocysteinemia cases was registered in the subgroup of children with the basic polymorphism MTHFR: 677TT – 94.44 % of cases. In most cases, hyperhomocysteinemia in children was associated with an environmental factor, including radioactive elements and their decay products. The system for the prevention of hyperhomocysteinemia and its consequences in children living in areas affected by the accident at the Chornobyl nuclear power plant should include regular monitoring of the content of radionuclides in the body of children and locally produced food, the content of homocysteine in the blood, and assessment of the state of folate cycle genes.
Дод.точки доступу:
Dubova, N. F.

Вільних прим. немає

Знайти схожі

3.


   
    Захворюваність на злоякісні новоутворення населення України у віддаленому періоді після аварії на ЧАЕС / А. Є. Присяжнюк [та ін.] // Довкілля та здоров’я. - 2022. - N 2. - С. 16-24


MeSH-головна:
НОВООБРАЗОВАНИЯ -- NEOPLASMS (эпидемиология, этиология)
ИОНИЗИРУЮЩЕЕ ИЗЛУЧЕНИЕ -- RADIATION, IONIZING
ЧЕРНОБЫЛЬ -- CHERNOBYL
Анотація: Довгостроковий моніторинг ЗН у групах постраждалих осіб внаслідок аварії на ЧАЕС дав змогу встановити зростання захворюваності на окремі форми цієї патології. У спільному дослідженні ННЦРМ та Національного інституту раку США було підтверджено, що опромінення у низьких і середніх дозах зумовило дозозалежний надлишок ризиків виникнення лейкемії в УЛНА на ЧАЕС, статистично відповідний оцінкам, відомим для постраждалих осіб внаслідок атомного бомбування (хібакушів). При цьому, на відміну від даних щодо японської когорти, доведено існування радіаційних ризиків виникнення ХЛЛ. Перші висновки про зростання захворюваності на РМЗ в учасниць ЛНА потребують подальшого вивчення в аналітичних епідеміологічних дослідженнях. У зв’язку з тим, що латентний період різних форм радіогенних ЗН сильно варіює і для деяких форм є дуже тривалим, особливу увагу слід приділяти не тільки зазначеним вище нозологіям, а також і раку інших локалізацій.
Долгосрочный мониторинг ЗН в группах пострадавших в результате аварии на ЧАЭС позволил установить рост заболеваемости отдельными формами этой патологии. В совместном исследовании ННЦРМ и Национального института рака США было подтверждено, что облучение в низких и средних дозах обусловило дозозависимый избыток рисков возникновения лейкемии в УЛНА на ЧАЭС, статистически соответствующий оценкам, известным для пострадавших в результате атомной бомбардировки (хибакушей). При этом, в отличие от данных по японской когорте, доказано существование радиационных рисков возникновения ХЛЛ. Первые выводы о росте заболеваемости РМЖ у участниц ЛПА нуждаются в дальнейшем изучении в аналитических эпидемиологических исследованиях. В связи с тем, что латентный период разных форм радиогенных ЗН сильно варьирует и для некоторых форм очень длительный, особое внимание следует уделять не только указанным выше нозологиям, а также и раку других локализаций.
Дод.точки доступу:
Присяжнюк, А. Є.
Базика, Д. А.
Гудзенко, Н. А.
Фузік, М. М.
Троцюк, Н. К.
Бабкіна, Н. Г.
Хухрянська, О. М.
Даневич, С. А.

Вільних прим. немає

Знайти схожі

4.


   
    Психоемоційний стан мешканців радіоактивно забруднених територій України, народжених до і після аварії на Чорнобильській атомній електростанції / К. Є. Прикащикова [та ін.] // Довкілля та здоров’я. - 2022. - N 2. - С. 25-31


MeSH-головна:
ОКРУЖАЮЩЕЙ СРЕДЫ ЗАГРЯЗНИТЕЛИ -- ENVIRONMENTAL POLLUTANTS
ИОНИЗИРУЮЩЕЕ ИЗЛУЧЕНИЕ -- RADIATION, IONIZING
ПСИХОТИЧЕСКИЕ РАССТРОЙСТВА -- PSYCHOTIC DISORDERS (этиология)
ЭМОЦИИ -- EMOTIONS
ЧЕРНОБЫЛЬ -- CHERNOBYL
Анотація: Психоемоційний стан мешканців радіаційно забруднених територій (РЗТ) віком до 18 років на дату аварії на ЧАЕС та осіб, народжених у післяаварійний період (1987-1997), досліджували методом анкетування під час медичного обстеження їх за програмою клініко-епідеміологічного реєстру для дорослих (КЕР) у 1992-2016 роках. Серед досліджуваних – 1534 мешканці, народжені до аварії, та 1010 осіб, народжених після аварії. Дані анкетування психоемоційного стану мешканців РЗТ, народжених до аварії на ЧАЕС, свідчать про підвищення у них тривоги та напруженості порівняно з народженими після аварії. Необізнаність мешканців РЗТ щодо негативного впливу тривалого іонізуючого випромінювання на стан здоров’я навіть у малих дозах призводить до неадекватної оцінки загроз та ігнорування правил поведінки і проживання у цій місцевості. Це свідчить про недоліки у просвітницькій роботі серед потерпілих.
Психоэмоциональное состояние жителей радиационно загрязненных территорий (РЗТ) в возрасте до 18 лет на дату аварии на ЧАЭС и лиц, рожденных в послеаварийный период (1987-1997), исследовали методом анкетирования во время медицинского обследования по программе клинико-эпидемиологического реестра для взрослых (КЭР) в 1992-2016 годах. Среди исследуемых – 1534 жителя, рожденные до аварии, и 1010 человек, рожденных после аварии. Данные анкетирования психоэмоционального состояния жителей РЗТ, рожденных до аварии на ЧАЭС, свидетельствуют о повышении у них тревоги и напряженности по сравнению с рожденными после аварии. Неосведомленность жителей РЗТ относительно негативного влияния длительного ионизирующего излучения на состояние здоровья даже в малых дозах приводит к неадекватной оценке угроз и игнорированию правил поведения и проживания в данной местности. Это свидетельствует о недостатках в просветительской работе среди пострадавших.
Дод.точки доступу:
Прикащикова, К. Є.
Ярошенко, Ж. С.
Костюк, Г. В.
Сировенко, В. І.
Лук’янюк, В. О.
Полянська, В. М.
Шевельова, В. І.

Вільних прим. немає

Знайти схожі

5.


   
    Психогігієнічні принципи використання здоров’язбережних технологій у сучасних закладах вищої освіти / І. В. Сергета [та ін.] // Довкілля та здоров’я. - 2022. - N 2. - С. 32-41


MeSH-головна:
УЧЕБНЫЕ ЗАВЕДЕНИЯ -- SCHOOLS
ОБРАЗОВАНИЕ -- EDUCATION
СТУДЕНТЫ, СЛУЖБЫ ОХРАНЫ ЗДОРОВЬЯ -- STUDENT HEALTH SERVICES (методы)
Анотація: Метою дослідження було наукове обґрунтування психогігієнічних принципів використання здоров’язбережних технологій у сучасних закладах вищої освіти. Дослідження проводилися на базі Вінницького національного медичного університету імені М. І. Пирогова. Для адекватної реалізації поставленої мети використовувався чітко структурований комплекс високоінформативних сучасних гігієнічних, медико-соціологічних, психофізіологічних і психодіагностичних методів, а також методів статистичного аналізу. У ході проведених досліджень визначено та науково обґрунтовано провідні психогігієнічні принципи використання здоров’язбережних технологій у сучасних закладах вищої освіти.
Целью исследования было научное обоснование психогигиенических принципов использования здоровьесберегающих технологий в современных учреждениях высшего образования. Исследования проводились на базе Винницкого национального медицинского университета имени М. И. Пирогова. Для адекватной реализации поставленных целей использовался четко структурированный комплекс высокоинформативных современных гигиенических, медико-социологических, психофизиологических и психодиагностических методов, а также методов статистического анализа. В ходе проведенных исследований определены и научно обоснованы ведущие психогигиенические принципы использования здоровьесберегающих технологий в современных учреждениях высшего образования.
Дод.точки доступу:
Сергета, І. В.
Стоян, Н. В.
Серебреннікова, О. А.
Дреженкова, І. Л.
Макарова, О. І.

Вільних прим. немає

Знайти схожі

6.


   
    До питання перегляду нормативної бази хімічних канцерогенів у повітряному середовищі за критерієм ризику / І. О. Черниченко [та ін.] // Довкілля та здоров’я. - 2022. - N 2. - С. 42-49


MeSH-головна:
ВОЗДУХА ЗАГРЯЗНИТЕЛИ -- AIR POLLUTANTS
КАНЦЕРОГЕНЫ В ОКРУЖАЮЩЕЙ СРЕДЕ -- CARCINOGENS, ENVIRONMENTAL (вредные воздействия)
Анотація: Проведено аналіз національних та міжнародних баз даних щодо канцерогенних сполук, оцінки їхніх фізико-хімічних властивостей, дозо-ефектної реакції та наслідків впливу на здоров’я. Показано, що нині найбільш визнаною і поширеною є база Міжнародного агентства з вивчення раку, в якій на основі критичного аналізу експериментальних та епідеміологічних даних понад 1000 хімічних чинників проведено класифікацію їх за ступенем доведеності канцерогенної небезпеки для людини, гігієнічним виразом якої є канцерогенний ризик. Аналіз вітчизняних баз гігієнічних нормативів допустимого вмісту хімічних речовин показав, що лише для 131 канцерогенної речовини обґрунтовано ГДК у повітряному середовищі, однак за критерієм канцерогенного ризику більшість з них не відповідає вимогам ЄС та світових практик, що свідчить про необхідність їх перегляду. Наголошено, що одним з доступних і адекватних методів зазначеного завдання є принцип, закладений у визначенні залежності «концентрація – ризик (прийнятний ризик)».
Проведен анализ национальных и международных баз данных по канцерогенным соединениям, оценке их физико-химических свойств, дозо-эффектной реакции и последствиям воздействия на здоровье. Показано, что сейчас наиболее признана и распространена база Международного агентства по изучению рака, в которой на основе критического анализа экспериментальных и эпидемиологических данных более 1000 химических факторов проведена классификация их по степени доказанности канцерогенной опасности для человека, гигиеническим проявлением которой является канцерогенный риск. Анализ отечественных баз гигиенических нормативов допустимого содержания химических веществ показал, что только для 131 канцерогенного вещества обоснована ПДК в воздушной среде, однако по критерию канцерогенного риска большинство из них не отвечает требованиям ЕС и мировых практик, что свидетельствует о необходимости их пересмотра. Отмечено, что одним из доступных и адекватных методов указанной задачи является принцип, заложенный в определении зависимости «концентрация – риск (приемлемый риск)».
Дод.точки доступу:
Черниченко, І. О.
Литвиченко, О. М.
Бабій, В. Ф.
Гаркавий, С. І.
Баленко, Н. В.
Кондратенко, О. Є.
Главачек, Д. О.

Вільних прим. немає

Знайти схожі

7.


   
    Оцінка ризику для здоров’я та соціальні втрати населення від забруднення атмосферного повітря викидами промислових підприємств та автотранспорту / О. І. Турос [та ін.] // Довкілля та здоров’я. - 2022. - N 2. - С. 49-53


MeSH-головна:
ВОЗДУХА ЗАГРЯЗНИТЕЛИ ПРОМЫШЛЕННЫЕ -- AIR POLLUTANTS, OCCUPATIONAL (вредные воздействия)
Анотація: Оцінено ризики для здоров’я і соціальны втрати населення від забруднення атмосферного повітря викидами промислових підприємств та автотранспорту. У дослідженні використано 7526 джерел викидів 37 різних за господарською діяльністю промислових підприємств та автотранспорту (46 ділянок автодоріг та 14 перехресть), розташованих у різних містах України. Для розрахунку усереднених концентрацій (добових та річних) було використано програмний комплекс ISC-AERMOD. Розрахунки критеріїв ризику здійснено згідно з затвердженою процедурою оцінки ризику для здоров’я населення, рекомендованою Агентством з охорони довкілля США та ВООЗ. Отримані результати досліджень ілюструють значний вплив забруднення атмосферного повітря на здоров’я населення та вимагають впровадження інноваційних методичних підходів реалізації етапу управління ризиком для прийняття раціональних (природоохоронних та профілактичних) політичних рішень на місцевому, обласному та національному рівнях.
Оценены риски для здоровья и социальные утраты населения от загрязнения атмосферного воздуха выбросами промышленных компаний и автотранспорта. В исследовании использовано 7526 источников выбросов 37 различных по хозяйственной деятельности промышленных предприятий и автотранспорта (46 участков автодорог и 14 перекрестков), расположенных в разных городах Украины. Для расчета усредненных концентраций (суточных и годовых) был использован программный комплекс ISC-AERMOD. Расчет критериев риска осуществлен в соответствии с утвержденной процедурой оценки риска для здоровья населения, рекомендованной Агентством по охране окружающей среды США и ВОЗ. Полученные результаты исследований иллюстрируют существенное влияние загрязнения атмосферного воздуха на здоровье населения и требуют внедрения инновационных методических подходов к реализации этапа управления риском для принятия рациональных (природоохранных и профилактических) политических решений на местном, областном и национальном уровнях.
Дод.точки доступу:
Турос, О. І.
Петросян, А. А.
Маремуха, Т. П.
Моргульова, В. В.
Царенок, Т. В.

Вільних прим. немає

Знайти схожі

8.


   
    Стан професійного стресу у медичних працівників, протидії та його подолання / В. В. Чорна [та ін.] // Довкілля та здоров’я. - 2022. - N 2. - С. 53-62


MeSH-головна:
МЕДИЦИНСКИЙ ПЕРСОНАЛ -- MEDICAL STAFF
ПРОФЕССИОНАЛЬНОЕ ВЫГОРАНИЕ -- BURNOUT, PROFESSIONAL (профилактика и контроль)
Анотація: У статті подано аналіз стану професійного та емоційного вигорання/стресу у медичних працівників сфери охорони здоров’я України та зарубіжжя. Висвітлено основні причини професійного вигорання/стресу, їхні фактори та наслідки. Вказані результати досліджень свідчать про неналежні умови праці та наявність шкідливих професійних факторів, які призводять до високого рівня емоційного виснаження, деперсоналізації, редукції професійних досягнень, що негативно впливає на виконання професійних обов’язків кожним другим медпрацівником та вимагає надання їм амбулаторного лікування з метою запобігання переходу синдромів ПРЕВ та професійного вигорання у хвороби. Нами було рекомендовано заходи щодо запобігання професійного вигорання/стресу у медичних працівників сфери охорони здоров’я України. Перспективою подальшого дослідження є вивчення проблеми професійного вигорання/стресу, протидія та створення ефективної системи профілактики психічного здоров’я медичного персоналу та населення України.
В статье представлен анализ состояния профессионального и эмоционального выгорания/стресса у медицинских работников сферы здравоохранения Украины и зарубежья. Отражены основные причины профессионального выгорания/стресса, их факторы и последствия. Указанные результаты исследований свидетельствуют о ненадлежащих условиях труда и наличии вредных профессиональных факторов, которые приводят к высокому уровню эмоционального истощения, деперсонализации, редукции профессиональных достижений, что негативно влияет на выполнение профессиональных обязанностей каждым вторым медработником и требует предоставления им амбулаторного лечения с целью предотвращения преобразования синдромов ПРЭВ и профессионального выгорания в болезни. Нами были рекомендованы меры по предотвращению профессионального выгорания/стресса у медицинских работников сферы здравоохранения Украины. Перспективой дальнейшего исследования является изучение проблемы профессионального выгорания/стресса, противодействие и создание эффективной системы профилактики психического здоровья медицинского персонала и населения Украины.
Дод.точки доступу:
Чорна, В. В.
Махнюк, В. М.
Могильний, С. М.
Хлєстова, С. С.
Подолян, В. М.
Фурман, Л. Б.
Ларченко, І. В.
Чайка, А. В.

Вільних прим. немає

Знайти схожі

9.


   
    Гігієнічно-епідеміологічна оцінка мікологічної контамінації повітря житлових та громадських приміщень / О. В. Сурмашева [та ін.] // Довкілля та здоров’я. - 2022. - N 2. - С. 63-70


MeSH-головна:
ВОЗДУХА ПОМЕЩЕНИЙ ЗАГРЯЗНЕНИЕ -- AIR POLLUTION, INDOOR
ВОЗДУХА МИКРОБИОЛОГИЯ -- AIR MICROBIOLOGY
Анотація: Проведено аналіз мікробіологічної контамінації повітря житлових і громадських приміщень та визначено вміст плісеневих грибів. Для обстеження повітря житлових (60) та громадських (63) приміщень за мікробіологічними показниками (кількість грибів та бактерій) використовували прилад Saml’air Lite виробництва AES CHEMUNEX, Франція. Було використано живильні середовища: щільне живильне середовище поживний агар та щільне живильне середовище агар Сабуро з глюкозою і хлорамфеніколом. Отриману середньоарифметичну кількість колоній у кожному приміщенні перераховували на 1 м3 повітря. Статистичну обробку отриманих результатів здійснювали з використанням програм STATISTICA 8 та Microsoft Exel. За результатами проведених досліджень встановлено, що у повітрі житлових та громадських приміщень виявлено перевищення безпечного рівня кількості плісеневих грибів у 40% випадків.
Проведен анализ микробиологической контаминации воздуха жилых и общественных помещений и определено содержание плесенных грибов. Для обследования воздух жилых (60) и общественных (63) помещений по микробиологическим показателям (количество грибов и бактерий) использовали прибор Saml’air Lite производства AES CHEMUNEX, Франция. Были использованы питательные среды: плотная питательная среда питательный агар и плотная питательная среда агар Сабуро с глюкозой и хлорамфениколом. Полученное среднеарифметическое количество колоний в каждом помещении перечислялось на 1 м3 воздуха. Статистическую обработку полученных результатов осуществляли с использованием программ STATISTICA 8 и Microsoft Exel. За результатами проведених досліджень встановлено, що у повітрі житлових та громадських приміщень виявлено перевищення безпечного рівня кількості плісеневих грибів у 40% випадків.
Дод.точки доступу:
Сурмашева, О. В.
Черниш, О. О.
Молчанець, О. В.
Рахматуллін, Д. Д.

Вільних прим. немає

Знайти схожі

10.


    Шафран, Л. М.
    Охорона праці медичного персоналу: освіта, теорія, практика / Л. М. Шафран // Довкілля та здоров’я. - 2022. - N 2. - С. 71-75


MeSH-головна:
МЕДИЦИНСКИЙ ПЕРСОНАЛ -- MEDICAL STAFF
ПРОФЕССИОНАЛЬНАЯ ГИГИЕНА -- OCCUPATIONAL HEALTH
Вільних прим. немає

Знайти схожі

11.


   
    "Наукові вогні" професора Ігоря Сергети: 60 років від дня народження // Довкілля та здоров’я. - 2022. - N 2. - С. 76-77


MeSH-головна:
ГИГИЕНА -- HYGIENE (история)
Дод.точки доступу:
Сергета, Ігорь Володимирович (1962 р.н.) \о нем\

Вільних прим. немає

Знайти схожі

12.


   
    Профілактика - справа його життя: До 75-річчя від дня народження професора С. І. Гаркавого // Довкілля та здоров’я. - 2022. - N 2. - С. 78-79


MeSH-головна:
ГИГИЕНА -- HYGIENE (история)
Дод.точки доступу:
Гаркавий, Сергій Іванович (професор, академік Нац. академії наук вищої освіти України, Укр. академії наук ; 29.03.1947) \о нем\

Вільних прим. немає

Знайти схожі

 
© Міжнародна Асоціація користувачів і розробників електронних бібліотек і нових інформаційних технологій
(Асоціація ЕБНІТ)