Головна Спрощенний режим Відео-інструкція Опис
Авторизація
Прізвище
Пароль
 

Бази даних


Періодичні видання- результати пошуку

Вид пошуку

Зона пошуку
Формат представлення знайдених документів:
повнийінформаційнийкороткий
Відсортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком виданнятипом документа
Пошуковий запит: <.>II=УУ18/2020/2<.>
Загальна кількість знайдених документів : 13
Показані документи з 1 по 13
1.


   
    Вплив фіброміалгії на стан здоров’я хворих на ревматоїдний артрит за опитувальником RAID [Текст] / С. В. Шевчук [та ін.] // Український ревматологічний журнал. - 2020. - № 2. - С. 4-8. - Бібліогр. в кінці ст.


MeSH-головна:
АРТРИТ РЕВМАТОИДНЫЙ -- ARTHRITIS, RHEUMATOID (осложнения, патофизиология)
ФИБРОМИАЛГИЯ -- FIBROMYALGIA (осложнения, патофизиология)
КОМОРБИДНОСТЬ -- COMORBIDITY
АНКЕТИРОВАНИЕ -- QUESTIONNAIRES
Анотація: хворих на ревматоїдний артрит (РА) поряд із суглобовим болем, який асоціюється із запальним процесом у синовії та навколосуглобових тканинах, часто наявний нейропатичний біль чи дифузний м’язовий біль, пов’язаний із феноменом центральної сенситизації. Фіброміалгія (ФМ) суттєво модифікує перебіг РА, тому адекватний контроль аутоімунного запального процесу в синовіальних суглобах не завжди забезпечує ефективний конт­роль больового синдрому. Мета дослідження — оцінити вплив ФМ на стан здоров’я пацієнтів з РА згідно з опитувальником RAID. Матеріали та методи. У дослідження було включено 63 пацієнти з РА (87,3% жінки) віком 50,0 [42; 55] років, із середньою та високою активністю захворювання (DAS28 3,2). РА діагностували за критеріями ACR/EULAR (2010). Наявність супутньої ФМ встановлено за mACR 2010. Вплив хвороби на загальний стан пацієнта визначали згідно з опитувальником RAID (версія — українська для України). Результати. У 25 (39,7%) хворих на РА відмічено наявність генералізованого больового синдрому, скарги на постійну втому, поганий сон, психоемоційні розлади упродовж останніх 3 міс. За критеріями mACR2010 у цих пацієнтів встановлений супутній діагноз ФМ. У хворих на РА за коморбідності з ФМ реєстрували вищі (на 15–20%) показники індексу RAID, які достовірно асоціювалися з показниками активності захворювання — кількістю болісних та набряклих суглобів, DAS28-ШОЕ, HAQ (r0,6, p0,01) та лабораторними маркерами активності запального процесу — ШОЕ, СРБ (r
Дод.точки доступу:
Шевчук, С. В.
Сегеда, Ю. С.
Шкарівський, Ю. Л.
Хоменко, В. М.

Вільних прим. немає

Знайти схожі

2.


    Сміян, С. І.
    Стан мікробіоти порожнини товстої кишки у пацієнтів з ревматоїдним артритом, асоційованим із BORRELIA BURGDORFERI [Текст] / С. І. Сміян, В. В. Юськевич, О. С. Маховська // Український ревматологічний журнал. - 2020. - № 2. - С. 9-13. - Бібліогр. в кінці ст.


MeSH-головна:
BORRELIA BURGDORFERI -- BORRELIA BURGDORFERI (патогенность)
АРТРИТ РЕВМАТОИДНЫЙ -- ARTHRITIS, RHEUMATOID (микробиология, патофизиология)
МИКРОБИОТА -- MICROBIOTA
ТОЛСТАЯ КИШКА -- INTESTINE, LARGE (микробиология)
ДИСБАКТЕРИОЗ КИШЕЧНИКА -- DYSBACTERIOSIS INTESTINAL (микробиология)
Анотація: Кишкова мікробіота та патологія запальних захворювань суглобів у ревматології взаємопов’язані. З одного боку — це порушення кількісного та якісного складу мікробіоти товстої кишки з розвитком вираженого дисбіозу після тривалого прийому фармакологічних препаратів, а з іншого — роль кишкової мікрофлори в патогенезі автоімунних ревматологічних захворювань. Мета: встановити особливості кишкової мікробіоти у пацієнтів з ревматоїдним артритом (РА), асоційованим з Borrelia burgdorferi (B. burgdorferi). Матеріали і методи. Обстежено 96 пацієнтів, яких розподілили на дві групи: 52 (1-ша група) — хворі на РА, асоційований з B. burgdorferi, 44 (2-га група) — з ізольованим РА віком від 21 до 78 років. Діагноз РА верифікований згідно з класифікаційними критеріями (ACR/EULAR 2010). Специфічні IgМ та IgG в сироватці крові пацієнтів 1-ї групи до комплексу B. burgdorferi визначали за допомогою реакції імунного блотингу. Додатково усім хворим проведено бактеріологічне дослідження калу та встановлено ступінь дисбіозу товстої кишки. Результати й обговорення. У пацієнтів з РА, асоційованим з B. burgdorferi, відзначали достовірне зниження біфідобактерій (р=0,012), лактобактерій (р=0,013), кишкової палички (р=0,04). Вміст грибів роду Candida у хворих з наявною B. burgdorferi був майже в 1,5 раза вищий, ніж у пацієнтів з ізольованим РА (р=0,002). Дисбіозу ІV ступеня у жодного обстеженого пацієнта з ізольованим РА не виявлено, тоді, як у 3 (6,1%) пацієнтів з наявною B. burgdorferi його діагностовано, серед яких також переважав дисбіоз ІII ступеня (59,2%). У 57,9% хворих з ізольованим РА відзначали дисбіоз ІІ ступеня. Висновки. Хворі з наявною B. burgdorferi до призначення лікування мають більш виражені порушення мікробіоти товстої кишки з розвитком тяжчого ступеня дисбіозу, аніж хворі з ізольованим РА, які отримували базисні протиревматичні препарати, нестероїдні протизапальні препарати і біологічні препарати, що також негативно впливають на склад мікробіома, проте дисбіотичні зміни у пацієнтів були менш виражені
Дод.точки доступу:
Юськевич, В. В.
Маховська, О. С.

Вільних прим. немає

Знайти схожі

3.


    Яременко, О. Б.
    Кардіоваскулярний ризик у хворих на остеоартроз: результати Всеукраїнського дослідження «Партнер» [Текст] / О. Б. Яременко // Український ревматологічний журнал. - 2020. - № 2. - С. 15-23. - Бібліогр. в кінці ст.


Рубрики: Амтолметин гуацил

MeSH-головна:
ОСТЕОАРТРИТ -- OSTEOARTHRITIS (лекарственная терапия, осложнения)
ПРОТИВОВОСПАЛИТЕЛЬНЫЕ СРЕДСТВА НЕСТЕРОИДНЫЕ -- ANTI-INFLAMMATORY AGENTS, NON-STEROIDAL (вредные воздействия, терапевтическое применение)
СЕРДЕЧНО-СОСУДИСТЫЕ БОЛЕЗНИ -- CARDIOVASCULAR DISEASES (эпидемиология, этиология)
МНОГОЦЕНТРОВЫЕ ИССЛЕДОВАНИЯ -- MULTICENTER STUDY
Анотація: Остеоартроз (ОА) — одне з найпоширеніших хронічних захворювань у всьому світі. Серцево-судинні захворювання є дуже поширеними серед хворих на ОА у різних країнах. Однак немає даних щодо поширеності серцево-судинних захворювань у хворих на ОА в Україні. Методи. Багатоцентрове дослідження «ПАРТНЕР» (Поширеність кардіоваскулярного ризику при вперше діагностованому первинному остеоартрозі) проведено у серпні 2019 р. — березні 2020 р. Було залучено 4769 хворих із вперше діагностованим ОА. Результати. Повні дані були зібрані для 3936 пацієнтів. Пацієнти із вперше діагностованим первинним ОА в Україні значно частіше мають супутню кардіоваскулярну патологію порівняно із зарубіжними даними. Значну кількість цих хворих (2946 (75%)) навіть без розрахунку SCORE слід віднести до категорії осіб з високим і дуже високим ризиком розвитку серцево-судинних ускладнень, оскільки вони вже мають серцево-судинні захворювання атеросклеротичного генезу (55%), цукровий діабет (21%), дуже високий рівень артеріального тиску (15%) та/чи загального холестерину і хронічну хворобу нирок (5%). Згідно з результатами розрахунку SCORE, до категорії осіб з дуже високим кардіоваскулярним ризиком належать ще 127 пацієнтів, тобто загальна кількість хворих на ОА з високим і дуже високим кардіоваскулярним ризиком досягла 3073, що становить 78% загальної кількості проанкетованих осіб з первинним ОА. Ці особливості необхідно враховувати при призначенні лікування хворим на ОА. Обговорення. Основною стратегією, направленою на запобігання розвитку ускладнень, пов’язаних із застосуванням нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗП), є застосування препаратів із кращим профілем безпеки. Одним із таких препаратів є амтолметин гуацил. Такі особливості препарату, як гастропротекторний ефект разом із протизапальним та антиагрегантним впливом, дозволяють рекомендувати амтолметин гуацил для лікування хворих на ОА з високим шлунково-кишковим та серцево-судинним ризиком, особливо за необхідності довготривалої терапії. Висновки. Результати дослідження «ПАРТНЕР» продемонстрували значну поширеність серцево-судинної патології та високий ризик розвитку серйозних серцево-судинних подій у пацієнтів із вперше діагностованим первинним ОА в Україні. Це необхідно брати до уваги при виборі НПЗП у цих хворих.
Вільних прим. немає

Знайти схожі

4.


   
    Особливості перебігу, клінічні прояви суглобового синдрому та лікування у хворих на остеоартроз колінних суглобів та хребта [Текст] / Н. М. Шуба [та ін.] // Український ревматологічний журнал. - 2020. - № 2. - С. 24-29. - Бібліогр. в кінці ст.


Рубрики: Диацереин

MeSH-головна:
ОСТЕОАРТРИТ КОЛЕННОГО СУСТАВА -- OSTEOARTHRITIS, KNEE (лекарственная терапия, патофизиология)
ОСТЕОАРТРИТ ПОЗВОНОЧНИКА -- OSTEOARTHRITIS, SPINE (лекарственная терапия, патофизиология)
КОСТИ ПЛОТНОСТЬ -- BONE DENSITY
Анотація: Вивчити особливості перебігу та клінічні прояви суглобового синдрому і підвищити ефективність лікування у хворих на остеоартроз (ОА) з ураженням хребта. Матеріали і методи. У дослідження було включено 134 хворих (88 жінок і 46 чоловіків) віком від 30 до 80 років. Залежно від наявності клінічних та рентгенологічних проявів ураження хребта пацієнтів було розподілено на дві групи: 1-ша — з ураженням та 2-га — без ураження хребта. Особливості перебігу та ефективність лікування оцінено за допомогою опитувальників ВАШ, WOMAC, Лекена. Також досліджували рівні неспецифічних показників запалення (швидкість осідання еритроцитів (ШОЕ) та С-реактивний білок (СРБ)), цитокінів (інтерлейкін (IL)-1, інсуліноподібний фактор росту (IGF)-1, оксид азоту (NO)), показники обміну речовин (ліпідний, вуглеводний, печінкові маркери, рівень сечової кислоти). Для статистичного оброблення даних застосовували SPSS Statistics. Результати. У ході дослідження виявлено статистично значиму різницю показників за опитувальниками ВАШ, WOMAC та Лекена, рівнів імунологічних (IL-1, IGF-1, NO) та неспецифічних (ШОЕ, СРБ) показників запалення між двома групами пацієнтів. Мінеральна щільність кісткової тканини (МЩКТ) також статистично значимо відрізнялася у пацієнтів з ураженням та без ураження хребта. У пацієнтів 2-ї групи динаміка лікування була значимо краща, за даними опитувальників, імунологічних та неспецифічних показників запалення. Висновки. Пацієнти з ОА колінних суглобів та хребта порівняно з особами без ураження хребта мали тяжче ураження суглобів за рентгенологічними ознаками, інтенсивніший біль, скутість та знижену функціональну активність, а також більш інтенсивно виражений запальний процес. У пацієнтів із ОА колінних суглобів та хребта гірші показники МЩКТ порівняно з особами без ознак ураження хребта. Динаміка лікування SYSADOA ефективніша у хворих на ОА колінних суглобів без ураження хребта: інтенсивніше зниження скутості в колінних суглобах, болю та покращення функціональної активності, а також ефективніший протизапальний ефект.
Дод.точки доступу:
Шуба, Н. М.
Цимбалюк, Т. С.
Воронова, Т. Д.
Крилова, А. С.

Вільних прим. немає

Знайти схожі

5.


   
    Системні хвороби сполучної тканини як прояв паранеопластичного синдрому у хворих на рак легені [Текст] / О. В. Синяченко [та ін.] // Український ревматологічний журнал. - 2020. - № 2. - С. 30-35. - Бібліогр. в кінці ст.


MeSH-головна:
СОЕДИНИТЕЛЬНОЙ ТКАНИ БОЛЕЗНИ -- CONNECTIVE TISSUE DISEASES (диагностика, осложнения, патофизиология)
ПАРАНЕОПЛАСТИЧЕСКИЕ СИНДРОМЫ -- PARANEOPLASTIC SYNDROMES (диагностика, осложнения, патофизиология)
ЛЕГКИХ НОВООБРАЗОВАНИЯ -- LUNG NEOPLASMS (диагностика, осложнения, патофизиология)
Анотація: При запальних аутоімунних ревматичних захворюваннях підвищується ризик розвитку злоякісних новоутворень. Такі коморбідні хвороби, як прояви паранеопластичного синдрому (ПНПС), впливають на перебіг раку легені (РЛ) та знижують виживаність хворих. Мета і завдання дослідження: визначити частоту, клінічні ознаки й чинники ризику ревматологічного ПНПС при РЛ, встановити характер взаємо­впливу обох патологічних процесів. Матеріал і методи. Під спостереженням перебували 1669 пацієнтів із РЛ віком від 24 до 87 років (у середньому — 59 років), серед яких дрібноклітинний гістологічний варіант захворювання діагностовано у 18% спостережень, а недрібноклітинний — у 82%. Співвідношення IB, IIA, IIB, IIIA, IIIB, IV стадій захворювання становило 1:2:6:58:43:57. Середній показник інтегральної стадійності пухлинного процесу був 6 в.о., а його тяжкості перебігу — 3 в.о. Частота коморбідних ревматоїдного артриту, системного червоного вовчака, системної склеродермії, хвороби Шегрена, дерматополіміозиту та імуноглобулін-G4-асоційованого захворювання (як проявів ПНПС) співвідносилася 8:7:4:3:2:1. Результати. Доведено зв’язок розвитку РЛ і коморбідних системних аутоімунних захворювань сполучної тканини, визначено частоту виникнення такого ПНПС, клінічні ознаки його перебігу (шкірно-суглобово-м’язові прояви, вісцерити) і зв’язок із фоновим пухлинним процесом (тяжкість неоплазми, характер проростання в сусідні органи й метастазування, верхівкова локалізація, дрібноклітинний та недрібноклітинний гістологічний варіант), наведено відмінності клініко-­лабораторних ознак «пухлинних» варіантів ревматичних хвороб і «первинних» (ідіопатичних), негативний вплив ПНПС на виживаність хворих на РЛ, залежність появи ПНПС від застосовуваних препаратів хіміотерапії (антиметаболітів, алкалоїдів барвінку, антрациклінів) і розвитку ускладнень від лікувальних заходів (легенева гіпертензія, порушення мозкового кровообігу, променевий пневмофіброз, жовтяниця, тромбофлебіт). Висновки. Подальше вивчення ревматологічного ПНПС при РЛ дозволить поліпшити якість ранньої діагностики обох груп захворювань, розробити прогностичні критерії та підвищити ефективність індивідуальної комбінованої медичної технології лікування хворих.
Дод.точки доступу:
Синяченко, О. В.
Єрмолаєва, М. В.
Степко, П. А.
Верзілов, С. М.
Лівенцова, К. В.

Вільних прим. немає

Знайти схожі

6.


   
    Діагностика псоріатичного артриту на ранніх стадіях патологічного процесу [Текст] / О. А. Бур’янов [та ін.] // Український ревматологічний журнал. - 2020. - № 2. - С. 36-40. - Бібліогр. в кінці ст.


MeSH-головна:
АРТРИТ ПСОРИАТИЧЕСКИЙ -- ARTHRITIS, PSORIATIC (диагностика, патофизиология, ультрасонография)
УЛЬТРАСОНОГРАФИЯ -- ULTRASONOGRAPHY
ТЕРМОГРАФИЯ -- THERMOGRAPHY
Анотація: Псоріатичний артрит — самостійна нозологічна форма неспецифічного запального ураження апарату руху та опори при псоріазі групи серонегативних спондилоартритів, мультифакторіального генезу, спадково схильного характеру із хронічним прогресуючим рецидивним перебігом — призводить до тривалої втрати працездатності та стійкої інвалідизації пацієнтів. Клінічна картина захворювання, особливо в дебюті, має багато спільних ознак з іншими колагенозами, що створює значні труднощі при діагностиці. Мета: об’єктивізувати діагностику ранніх стадій псоріатичного артриту шляхом стандартизування термографічного та ультрасонографічного досліджень та визначення характерних параметрів. Матеріали та методи. Враховуючи недостатню інформативність рентгенологічного дослідження на початкових стадіях розвитку захворювання для об’єктивізації субклінічних проявів використовували ультразвукове і термографічне дослідження. Результати та їх обговорення. На початку дослідження на добровольцях були визначені середньостатистичні розміри суглобових структур, що забезпечило об’єктивізацію дослідження та визначити ступінь їх ураження у пацієнтів із псоріатичним артритом на ранніх стадіях. Висновки. Визначення параметрів шляхом сонографічного дослідження основних суглобових структур в нормі дає змогу об’єктивувати контроль за перебігом патологічного процесу, ефективністю лікування та встановити чіткі показання дооперативного лікування. Термографічне дослідження, незважаючи на відсутність специфічних критеріїв, є одним із додаткових досліджень у хворих на псоріатичний артрит, особливо за необхідності документального підтвердження діагнозу на дорентгенологічній стадії та при субклінічному перебігу патологічного процесу.
Дод.точки доступу:
Бур’янов, О. А.
Кваша, В. П.
Котюк, В. В.
Чекушин, Д. А.

Вільних прим. немає

Знайти схожі

7.


   
    Особливості ліпідного спектра крові дітей з ювенільним ідіопатичним артритом [Текст] / Л. Ф. Богмат [та ін.] // Український ревматологічний журнал. - 2020. - № 2. - С. 41-47. - Бібліогр. в кінці ст.


MeSH-головна:
АРТРИТ ЮВЕНИЛЬНЫЙ -- ARTHRITIS, JUVENILE (кровь, осложнения, патофизиология)
(кровь)
ГИПЕРЛИПИДЕМИИ -- HYPERLIPIDEMIAS (лекарственная терапия, этиология)
АТЕРОСКЛЕРОЗ -- ATHEROSCLEROSIS (профилактика и контроль, этиология)
ДЕТИ -- CHILD
ПОДРОСТКИ -- ADOLESCENT
Анотація: Основною причиною передчасної смертності при ревматоїдному артриті (РА) у дорослих є атеросклероз та його ускладнення. Прискорений розвиток атеросклерозу при РА спричиняє висока імунозапальна активність захворювання, а також можливі побічні реакції протиревматичної терапії. Несприятливий атерогенний профіль (високий індекс атерогенності) формується за рахунок зниження рівнів ліпопротеїдів (ЛП) високої щільності. Ризик кардіоваскулярних катастроф існує не лише при довготривалому перебігу хвороби, але й у пацієнтів молодого віку вже на перших етапах розвитку захворювання. Мета дослідження — визначити особливості ліпідного спектра крові у дітей із ювенільним ідіопатичним артритом (ЮІА) залежно від активності процесу, особливостей перебігу, комплексу терапії. Об’єкт і методи дослідження. У 121 дитини віком 6–18 років (хлопців — 32, дівчат — 89) з олігоартикулярним (18 осіб), поліартикулярним (82 особи) та увеїтасоційованим (21 особа) варіантами ЮІА досліджено ліпідний спектр крові за рівнем загального холестерину (ХС), тригліцеридів та ХС ЛП високої щільності фотометричним методом на фотометрі загального призначення «CORMAY MULTI» (Польща), розраховано рівні ХС ЛП дуже низької щільності, ХС ЛП низької щільності та коефіцієнт атерогенності (КА). Результати дослідження. У дітей із ЮІА у 20,0% випадків реєструються порушення в ліпідному спектрі крові, що характеризуються підвищенням загального ХС, ХС ЛП низької щільності, зниженням ХС ЛП високої щільності та значним підвищенням КА (2,69±0,11 проти 1,42±0,05 у контрольній групі; р0,05). Найбільш суттєве зниження ХС ЛП високої щільності та підвищення КА відбувається на першому році захворювання, а в подальшому співвідношення атерогенних та антиатерогенних фракцій ЛП зберігається стабільним. Найвищі показники КА встановлено у дітей із поліартикулярним та увеїтасоційованим варіантами ЮІА та наявністю серопозитивності за антинуклеарними антитілами (АНА) та ревматоїдним фактором (РФ). Виснов­ки. У дітей з ЮІА, як і у дорослих, при збереженні активності процесу, особливо у осіб із поліартикулярним та увеїтасоційованим варіантами захворювання та наявністю антитіл (АНА і РФ), виявляються значні порушення ліпідного спектра крові атерогенної спрямованості. Ці діти потребують особливої уваги щодо контролю як ліпідного спектра крові, так і формування порушень серцево-судинної системи.
Дод.точки доступу:
Богмат, Л. Ф.
Шевченко, Н. С.
Ніконова, В. В.
Панько, Н. О.
Дем’яненко, М. В.

Вільних прим. немає

Знайти схожі

8.


    Хиць, А.
    Гідроксихлорохін та азитроміцин: аналіз кардіотоксичності [Текст] / А. Хиць // Український ревматологічний журнал. - 2020. - № 2. - С. 47


Рубрики: COVID-19

MeSH-головна:
КОРОНАВИРУСНЫЕ ИНФЕКЦИИ -- CORONAVIRUS INFECTIONS (лекарственная терапия)
ГИДРОКСИХЛОРОХИН -- HYDROXYCHLOROQUINE (вредные воздействия, терапевтическое применение, токсичность)
АЗИТРОМИЦИН -- AZITHROMYCIN (вредные воздействия, терапевтическое применение, токсичность)
КАРДИОТОКСИЧНОСТЬ -- CARDIOTOXICITY (этиология)
ПОБОЧНЫЕ ЭФФЕКТЫ И НЕБЛАГОПРИЯТНЫЕ РЕАКЦИИ, СВЯЗАННЫЕ С ЛЕКАРСТВАМИ -- DRUG-RELATED SIDE EFFECTS AND ADVERSE REACTIONS (этиология)
Анотація: Аналіз баз даних фармаконагляду Всесвітньої організації охорони здоров’я щодо кардіотоксичності, пов’язаної з терапією гідроксихлорохіном та азитроміцином окремо чи в комбінації
Вільних прим. немає

Знайти схожі

9.


    Сорока, М. Ф.
    Остеоартрит і коморбідність: особливості лікування хворих на сучасному етапі [Текст] / М. Ф. Сорока // Український ревматологічний журнал. - 2020. - № 2. - С. 48-58. - Бібліогр. в кінці ст.


MeSH-головна:
ОСТЕОАРТРИТ -- OSTEOARTHRITIS (лекарственная терапия, осложнения)
КОМОРБИДНОСТЬ -- COMORBIDITY
ХОНДРОИТИНСУЛЬФАТЫ -- CHONDROITIN SULFATES (терапевтическое применение)
Анотація: У статті обговорюються проблеми остеоартриту (ОА), які перешкоджають ефективному лікуванню пацієнтів із цим захворюванням. Це проблеми пізнього звернення до лікаря, несвоєчасного початку лікування, способу життя пацієнта і коморбідності. Відзначені особливості рекомендацій ESCEO 2019, їх відмінність від рекомендацій інших професійних товариств. Докладно розглянута покрокова терапія ОА, рекомендована ESCEO 2019. Обговорюються питання призначення хондропротекторів (SYSADOA) на першому кроці терапії замість нестероїдних проти­запальних препаратів (НПЗП). Детально розглянуто місце і роль хондроїтину сульфату в лікуванні пацієнтів із ОА. Обговорюються принципи призначення пацієнтам НПЗП, гіалуронової кислоти, глюкокортикоїдних гормонів, опіоїдних анальгетиків і хірургічних методів лікування.
Вільних прим. немає

Знайти схожі

10.


   
    Вікові та статеві особливості спондилоартриту [Текст] / О. Б. Яременко [та ін.] // Український ревматологічний журнал. - 2020. - № 2. - С. 59-65. - Бібліогр. в кінці ст.


MeSH-головна:
СПОНДИЛОАРТРИТ -- SPONDYLARTHRITIS (диагностика, патофизиология)
БОЛЕЗНЬ, ИНДЕКС СТЕПЕНИ ТЯЖЕСТИ -- SEVERITY OF ILLNESS INDEX
ВОЗРАСТНЫЕ ФАКТОРЫ -- AGE FACTORS
ПОЛОВЫЕ ФАКТОРЫ -- SEX FACTORS
Анотація: Обстежено 102 хворих зі спондилоартритом (СпА). В утворених залежно від віку, в якому дебютувало захворювання, групах (І, ІІ та ІІІ+ІV квартилі) було проаналізовано частоту форм СпА, HLA-В27-позитивності, тривалість захворювання, перебіг СпА за рентгенологічною стадією сакроілеїту, функціональними порушеннями (індекс BASFI), активністю захворювання (за рівнем запальних маркерів та індексів BASDAI, ASDAS) та запальними змінами в сакроілеальних з’єднаннях за даними магнітно-резонансної томографії (рахунок SPARCC) серед чоловіків та жінок. Встановлено, що в разі дебюту СпА у віці до 35 років, насамперед у жінок, частіше відмічається периферична форма захворювання, тоді як при початку СпА у старшому віці більше ніж половина хворих обох статей мають центральну форму. Загалом у жінок периферична форма СпА розвивається частіше порівняно з чоловіками (співвідношення з центральною 2,5:1 та 1,2:1 відповідно). Більшість хворих були HLA-B27-позитивними незалежно від віку дебюту та статі, та найчастіше мали ІІ рентгенологічну стадію сакроілеїту. Для осіб з раннім (до 23 років) початком СпА характерні найнижчий рівень лабораторних маркерів запалення та повільніше рентгенологічне прогресування сакроілеїту. Загалом у чоловіків рівень СРБ був у середньому в 2,6 раза вищим, ніж у жінок. Чоловіки та жінки не відрізняються за віком, у якому розпочинається СпА. За величинами клінічних індексів, рахунком SPARCC відмінностей залежно від статі та віку дебюту СпА не виявлено
Дод.точки доступу:
Яременко, О. Б.
Шинькарук, Ю. Л.
Федьков, Д. Л.
Мазанко, К. В.

Вільних прим. немає

Знайти схожі

11.


   
    Адаптація та валідизація Україномовної версії шкали стресостійкості Коннора - Девідсона-10 (CD-RISC-10): апробація у хворих на анкілозивний спондиліт [Текст] / Н. В. Школіна [та ін.] // Український ревматологічний журнал. - 2020. - № 2. - С. 66-72. - Бібліогр. в кінці ст.


MeSH-головна:
СТРЕСС ПСИХОЛОГИЧЕСКИЙ -- STRESS, PSYCHOLOGICAL (диагностика, этиология)
СТРЕСС ФИЗИОЛОГИЧЕСКИЙ -- STRESS, PHYSIOLOGICAL
СПОНДИЛИТ АНКИЛОЗИРУЮЩИЙ -- SPONDYLITIS, ANKYLOSING (диагностика, патофизиология, психология)
АНКЕТИРОВАНИЕ -- QUESTIONNAIRES (стандарты)
Анотація: Анкілозивний спондиліт (АС) — хронічне ревматичне захворювання, клініко-патогенетичні механізми якого є предикторами для виникнення больової дезадаптації та порушення стресостійкості. Відсутність золотого стандарту та зростаюча заінтересованість в оцінці стресостійкості робить цю проблему особливо актуальною у пацієнтів із хронічним болем. Мета дослідження: створення україномовної версії Шкали стресостійкості Коннора — Девідсона-10 (CD-RISC-10) та її крос-культурна адаптація з оцінкою валідності у хворих на АС. Методи та матеріали. Переклад та крос-культурну адаптацію Шкали стресостійкості Коннора — Девідсона-10 (CD-RISC-10) виконували згідно з рекомендаціями Guidelines for the process of cross-cultural adaptation of self-report measures після отримання дозволу від авторів. Обстежено 38 хворих на АС та 43 особи без АС чи інших захворювань з ознаками больового синдрому як групи контролю. Діагноз АС встановлювали згідно з модифікованими Нью-Йоркськими критеріями. Групи хворих та осіб контрольної групи були репрезентативні за віком і статтю, сформовані з урахуванням гендерних особливостей АС та поширеності у популяції. Статистичну обробку отриманих результатів проводили відомими методами варіаційної статистики у пакеті прикладних програм SPSS23 (©SPSS Inc.). Результати. Перекладено та проведено крос-культурну адаптацію і валідизацію Шкали стресостійкості Коннора — Девідсона-10 (CD-RISK 10). З метою оцінки її надійності проведено тест-ретест з інтервалом 2 тиж. Внутрішня узгодженість шкали підтверджена шляхом підрахунку коефіцієнта альфа-Кронбаха. Відтворюваність шкали підтверджено внутрішньокласовим коефіцієнтом кореляції, який становив 0,871 (р0,05). Парний t-критерій Стьюдента не виявив значних відмінностей між групами тест-ретест (p0,05). Отримані результати опитування за CD-RISC-10 у хворих на АС та практично здорових осіб групи контролю свідчили про значне зниження стресостійкості у хворих на АС (23,8±4,39 vs 28,8±6,06), що свідчить про порушення компенсаторно-адаптивних реакцій у хворих на АС. Також нами, за загальною оцінкою CD-RISC-10, визначено квартилі та класифіковано хворих на АС відповідно до категорії стресостійкості: низька стресостійкість (CD-RISC-10 ≤26), помірна (26 CD-RISC-10 ≤32) та висока стресостійкості (CD-RISC-10 32). Виявлено гендерні відмінності у стресостійкості хворих на АС (значення CD-RISC-10 було вищим у чоловіків (25,1±4,34), ніж у жінок (21,2±3,30); p0,05), що підтверджено наявністю значимої парної кореляції загальної оцінки CD-RISC-10 зі статтю (r
Дод.точки доступу:
Школіна, Н. В.
Шаповал, І. І.
Орлова, І. В.
Кедик, І. О.
Станіславчук, М. А.

Вільних прим. немає

Знайти схожі

12.


    Іванов, Д. Д.
    НПЗП у пацієнтів з ревматологічною патологією та хронічною хворобою нирок: призначати чи не призначати? [Текст] / Д. Д. Іванов // Український ревматологічний журнал. - 2020. - № 2. - С. 73-81. - Бібліогр. в кінці ст.


MeSH-головна:
РЕВМАТИЧЕСКИЕ БОЛЕЗНИ -- RHEUMATIC DISEASES (лекарственная терапия, осложнения, патофизиология)
ПОЧЕК БОЛЕЗНИ -- KIDNEY DISEASES (осложнения, патофизиология)
РЕНАЛЬНАЯ НЕДОСТАТОЧНОСТЬ ХРОНИЧЕСКАЯ -- RENAL INSUFFICIENCY, CHRONIC (осложнения, патофизиология)
КОМОРБИДНОСТЬ -- COMORBIDITY
ПРОТИВОВОСПАЛИТЕЛЬНЫЕ СРЕДСТВА НЕСТЕРОИДНЫЕ -- ANTI-INFLAMMATORY AGENTS, NON-STEROIDAL (вредные воздействия, терапевтическое применение, токсичность)
РЕНАЛЬНАЯ НЕДОСТАТОЧНОСТЬ -- RENAL INSUFFICIENCY (этиология)
Анотація: Курація больового синдрому у пацієнтів з ревматологічними захворюваннями та хронічною хворобою нирок (ХХН) ускладнена через застереження щодо застосування у цієї групи хворих нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗП). Метою даної публікації було представити можливі підходи до призначення НПЗП ревматологічним хворим з ХХН та вибору раціонального НПЗП. Методи. Проведено огляд літератури та наведено відомості щодо можливих ризиків застосування різних НПЗП. Результати та обговорення. Розглянуто ризики застосування НПЗП у різних категорій хворих на ХХН, можливі побічні реакції, а також вплив факторів ризику розвитку побічних реакцій з боку нирок при застосуванні НПЗП. Наведені дані щодо ризику розвитку нефротоксичності при застосуванні різних НПЗП, а також рекомендації щодо їх використання у окремих категорій пацієнтів. Увагу привертають диклофенак як представник «традиційних» НПЗП, що має один із найнижчих ризиків розвитку нефротоксичності для цієї групи препаратів, а також німесулід — селективний інгібітор ЦОГ-2, що продемонстрував сприятливий профіль безпеки щодо нирок, потребують подальшого аналізу кетопрофен та окремі коксиби. Висновки. НПЗП можуть застосовуватися у деяких категорій ревматологічних пацієнтів з ХХН з урахуванням індивідуального ризику розвитку нефротоксичності і тривалості прийому, а також під пильним медичним наглядом
Вільних прим. немає

Знайти схожі

13.


    Триполка, С. А.
    Клинический случай изменений кожи, имитирующих кожный васкулит, в период беременности [Текст] / С. А. Триполка, И. Ю. Головач, Е. Д. Егудина // Український ревматологічний журнал. - 2020. - № 2. - С. 82-86. - Библиогр. в конце ст.


MeSH-головна:
БЕРЕМЕННОСТИ ОСЛОЖНЕНИЯ -- PREGNANCY COMPLICATIONS (диагностика, патофизиология)
КОЖНЫЕ БОЛЕЗНИ -- SKIN DISEASES (диагностика, патофизиология)
ГЕМАНГИОМА -- HEMANGIOMA (диагностика, патофизиология, этиология)
ДИАГНОСТИКА ДИФФЕРЕНЦИАЛЬНАЯ -- DIAGNOSIS, DIFFERENTIAL
ОПИСАНИЕ СЛУЧАЕВ -- CASE REPORTS
Анотація: Течение беременности ассоциируется с комплексом эндокринных, иммунологических, метаболических и сосудистых изменений, которые могут по-разному влиять на кожу и другие органы. Беременность — это период, в течение которого более 90% женщин имеют значительные и сложные изменения кожи. Цель: представление клинического случая дерматоза по типу «паучьих ангиом» у беременной, имитировавших кожные изменения при системных заболеваниях соединительной ткани. Проведение дифференциального диагноза и акцентирование внимания на физиологических изменениях кожи в период беременности. Основная часть. Дерматозы беременности представляют собой гетерогенную группу кожных заболеваний, связанных с беременностью и/или послеродовым периодом. Дерматозы беременности классифицируются на следующие три группы: физиологические изменения кожи в период беременности, ранее существовавшие дерматозы, которые изменяют свое течение в период беременности, и специфические дерматозы беременности. Для ревматологов патология кожи в период беременности может представлять клинический интерес, поскольку кожные изменения могут напоминать поражения кожи при системных заболеваниях соединительной ткани и васкулитах. Представлен клинический случай кожных изменений у пациентки молодого возраста с беременностью 30 нед, которая в течение месяца проходила различные обследования для уточнения генеза кожных изменений. Пациентка консультирована дерматологом, терапевтом, сосудистым хирургом и аллергологом. В том числе пациентка получила консультацию ревматолога для исключения системных заболеваний соединительной ткани. У пациентки выявлены сосудистые изменения, свойственные беременности, которые были неверно оценены как дебют ревматологического заболевания. Выводы. Тщательный сбор анамнеза и сопоставление времени появления кожных изменений с гормональными изменениями, характерными для беременности, полное разрешение симптомов после родов может помочь в установлении правильного диагноза и избавит беременных от ненужных консультаций и необходимости нахождения в стенах лечебного учреждения
Дод.точки доступу:
Головач, И. Ю.
Егудина, Е. Д.

Вільних прим. немає

Знайти схожі

 
© Міжнародна Асоціація користувачів і розробників електронних бібліотек і нових інформаційних технологій
(Асоціація ЕБНІТ)